Kontakt
Spremni smo da pomognemo!
Molimo vas da popunite formu i jedan od članova našeg tima će vas uskoro kontaktirati i odgovoriti na sva vaša pitanja.
Pišite nam!
Šta ako nisam siguran/a da li su mom detetu potrebne terapijske usluge ili procena?
Ukoliko želite da razgovarate sa terapeutom o svojim brigama, centar “Ispeci pa reci” nudi mogućnost besplatne konsultacije. Besplatne konsultacije se sastoje od telefonskog poziva u trajanju od 15ak minuta gde možete da razgovarate sa jednim od naših terapeuta o svojim brigama, bez obaveze na potpunu procenu. Besplatne konsultacije je moguće obaviti ponedeljkom u periodu od 17h – 19h. Terapeut će postaviti neka pitanja o razvoju Vašeg deteta, pokušati da reši nedoumice koje imate i dati preporuke za Vaše dete. Takođe, možete i sami pogledati razvojne norme i videti da li razvoj teče uredno.
Da li će moje dete govoriti i koliko će mu trebati da počne?
Sva deca su različita što znači da se njihove razvojne sposobnosti razvijaju različitim tempom. Neko dete će biti naprednije u motornom razvoju, dok drugo može ranije da progovori. Ono što se negde očekuje je da se prva reč javi oko prvog rodjendana. Mogu postojati i blaga prihvatljiva odstupanja pa se može javiti i kasnije. Tada je bitno pratiti dete i stvari koje prethode pojavi prve reči (prvenstveno razvijen sluh; igranje govornim organima – gukanje, babling; zatim kontakt pogledom i zajednička pažnja; imitacija – imitira glas, izraz lica, zvuk igračke; gestovi – pa pa; razumevanje reči). Oko 18 meseca očekujemo se da dete govori između 20 – 50 reči da bi saopštilo svoje želje i potrebe. Oko druge godine se taj broj reči dosta poveća, naraste na 200plus i takođe sklapaju frazu od dve reči. Nakon druge godine i oko treće…
Vaše dete je jedino koje može da nam da odgovor da li će i kada početi da govori. Znaci da nešto nije u redu sa razvojem govora mogu se uočiti rano. Reagujte. Dokazi sugerišu da što ranije dete bude uključeno u tretman rane intervencije, to su bolji dobici za vaše dete. Logoped, kao i ceo tim, pomoćiće vam da maksimizirate komunikativni razvoj Vašeg deteta.
Zašto moje dete ima poteškoća da progovori/nauči da govori?
Može biti mnogo razloga zašto Vaše dete ima poteškoća sa progovaranjem ili govorom. Te poteškoće mogu biti uzrokovane oštećenjem sluha, kašnjenjem u razvoju, poremećajem autističnog spektra, cerebralnom paralizom, Daunovim sindromom, usporenim kognitivnim razvojem i nizom drugih razvojnih dijagnoza. Nekada mogu biti uključeni genetski faktori (veće je šansa ukoliko već u porodici postoji) a nekada, bez ikakve porodične istorije, prisutno je kašnjenje.
Deca su jedinstvena što znači i da su njihove komunikacijske veštine jedinstvene. Uzroci kašnjenja kod dece često su nepoznati. Što ranije dete dobije dodatnu podršku za svoje jezičke teškoće ili bude uključeno u tretman rane stimulacije/intervencije, šanse za napredak su veće.
Kada treba da budem zabrinuta za razvoj govora mog deteta?
Sve zavisi šta primetite kod kuće. Dobronamerni saveti tipa “još je mali”, “ma progovoriće”, “tako je i tata/deda/baba”, “samo je lenja beba”, često odlažu posetu logopedu. Iako je svako dete jedinstveno i prihvatljiva su odstupanja, standardi svakako postoje.
Beba (do 9 meseci) kod koje kasne faze gukanja i brbljanja, ili beba, od 9 meseci, koje ne reaguje na zvuke, ne usmerava pažnju na govor ljudi oko sebe, ne odaziva se na svoje ime, ne razume jednostavne reči, naloge ili ne skraće pažnju na predmete možda pokazuje oštećenje sluha ili govorno-jezički problem.
Neke opšte smernice i kada potražiti mišljenje logopeda: Prva reč se obično javlja oko prve godine ali ako se ne jave do godinu ipo dana, potražite mišljenje logopeda. Ukoliko dete ne razume jednostavne naloge koje mu dajete. Ne kombinuje dve reči u periodu između 21-25meseci. Ako je govor vašeg trogodišnjaka nerazumljiv. Ako u tom uzrastu ne razume jednostavnija pitanja. Ukoliko dete ne koristi priloge, predloge, prideve, veznike, nije usvojilo ili pogrešno koristi zamenice, ne koristi ili pogrešno koristi pomogne glagole, ne razlikuje rod, množinu i jedninu. Ne odlažite posetu logopedu.
Koliko dugo će mom detetu biti potrebna terapija?
Ovo zavisi od mnogih faktora kao što su vrsta i težina poremećaja, saradnja deteta, koliko redovno se dolazi na terapije, uključenost porodice u sprovođenje tretmana kod kuće… Generalo, disfazična deca, naročito deca sa receptivnim jezičkim problemima (teškoće u razumevanju jezika) imaju tendenciju da zahtevaju duže trajanje logopedskih terapija, kao i deca sa neurorazvojnim poremećajima, gde spada i autizam. Svako dete je jedinstveno i ima različite probleme i ciljeve kroz koje mi prolazimo tempom kojim vaše dete uči, uz podsticaj, motivaciju, igru.
Koliko govor mog deteta meni i drugima treba da bude razumljiv u u ovom uzrastu?
Dete se na uzrastu do druge godine obično razume 50%, na uzrastu do treće 75% a oko četvrte bi već trebalo u potpunosti da se razume.
Šta da očekujem od procene?
Evaluacija omogućava logopedu da proceni razvoj vašeg deteta. Ova procena može uključivati standardizovani test, posmatranje kroz igru, informacije i izveštaje o istoriji bolesti, kao i razgovor sa Vama, roditeljima. U većini slučajeva uključuje sva četiri. Kroz evaluaciju će se utvrditi da li je terapija neophodna, u kojoj meri, odakle početi. Tretmani u centru za edukaciju i patologiju govora “Ispeci pa reci” počinju nakon izvršene procene.
Koje oblasti logopedi tretiraju kod dece?
Neke od glavnih oblasti u kojima logopedi rade sa decom su: artikulacija (razumljivost, poremećaji jasnog i razgovetnog izgovora glasova i glasovnih sklopova), jezik (receptivan i ekspresivan), pragmatika (upotreba jezika u komunikaciji), poremećaj ritma i tempa govora, oralni motorni problemi (hranjenje, gutanje…).
Da li nudite druge usluge osim logopedskih terapija?
Da. U našem centri “Ispeci pa reci” pored logopedskih, nudimo i usluge defektologa, psihologa, muzikoterapeuta a po potrebi dečijeg psihijatra i neurologa.
Predlažemo vam da istražite našu stranicu “Sve usluge”, kao i da pročitate više o samim terapijama kako biste dobili informacije o svakoj od ovih oblasti i saznali više o raznovrsnosti specijalizovanih usluga koje nudimo.
Koje je pravo vreme za logopedsku terapiju? Kada je prerano, a kada prekasno?
Ne postoji pravo doba za logopedsku terapiju, odnosno kada je prerano ili prekasno jer se logopedska terapija fokusira na toliko različitih veština – govor, jezik, društvene i organizacione, kao i oralno motorne veštine.
Javljanje i pojava glasova ima svoju razvojnu hijerarhiju. Kada logoped procenjuje dete, mi ih procenjujemo na osnovu prekretnica vezanih za uzrast u kome se određeni glasovi trebaju javiti. Postoje glasovi koji se rano razvijaju kao što su vokali, glasovi P, B, M i postoje glasovi koji se razvijaju kasnije kao što je glas R (do 5god).
Rana intervencija je ključna ali tačna starost za ranu interenciju se razlikuje od problema koja se kod deteta javlja. Ako beba ne brblja, ne smeje se, ne prati pogledom ili izbegava kontakt očima, rana intervencija je jako bitna, kao i kod dece kod koje se govor ne razvija. Kod dece sa raspecima, logoped se uključuje nakon saniranog problema. Kod šuštanja, mucanje, problemi sa izgovorom glasova npr. L, R, uključivanje logopeda je na starijem uzrastu.