defektološkoj terapiji
Defektološke terapije u našem centru usmerene su na stimulaciju opšteg psihomotornog razvoja, u vidu stimulacije razvoja motorike, koja je baza za razvoj ostalih veština i sposobnosti, razvoj kognitivnih sposobnosti (percepcije, pažnje, pamćenja, učenja, mišljenja), govorno-jezičkog razvoja i razvoja u socio-emocionalnom domenu.
Pitate se da li bi defektoloska terapija mogla pomoći vašem detetu?
Kada treba da nam se obratite
- Kada kasni motorički razvoj
- Kada kasni govorno-jezički razvoj
- Kada kasni kognitivni i socio-emocionalni razvoj (npr. dete se ne odaziva na ime, ne uspostavlja kontakt očima, ne učestvuje u igri sa drugim vršnjacima, igra je siromašna, bez funkcionalnih i simboličkih elemenata, dete se igra samo sa delovima igračaka uvek na isti način i to traje duži vremenski period)
- Kada dete ima problem sa finom motorikom, grafomotorikom, čitanjem i/ili pisanjem
- Kada dete ima problem sa učenjem


Defektološka terapija
Pozitivni efekti sprovođenja defektološke terapije značajno su primetni kod “riziko” dece, kod dece sa intelektualnim smetnjama, dece sa razvojnim poteškoćama, dece sa poremećajima autističnog spektra, sindromskim poremećajima, smetnjama u obradi senzornih stimulusa i sl.
Međutim, naša terapija je bazirana kako na rad sa decom sa smetnjama u razvoju, tako i na rad sa decom tipične populacije kod koje se javljaju teškoće u nekoj od prethodno navedenih oblasti u razvoju koje stimulišemo.
Procena, terapija i cilj
Procena razvoja
Uzimanjem anamnestičkih podataka kroz razgovor sa roditeljima, opservacijom ponašanja deteta u uslovima slobodne igre, primenom baterije testova namenjenih za procenu opšteg psihomotornog razvoja, identifikujemo ključne oblasti koje je neophodno uključiti u tretman.
Kako terapija izgleda
Nakon uspostavljanja komunikacije sa roditeljima i detetom, započinjemo adaptaciju deteta na strukturu tretmana, uspostavljamo bliskost i poverenje kod deteta, što je značajan preduslov uspešnosti terapije. Tretmani se sprovode infividualno, najčešće kroz igru, kako bi detetu bili zanimljivi i prijatni. Plan i program tretmana, okruženje, materijal, kao i sam defektološki pristup prilagođeni su svakom detetu, njegovim sposobnostima, veštinama i interesovanjima. Tretmani su takođe usmereni na pojačanje određenih poželjnih oblika ponašanja, kao i na suzbijanje nepoželjnih. U našem centru “Ispeci pa reci” defektološke terapije se baziraju na primeni metoda reedukacije psihomotorike i metode senzorne integracije.
Cilj defektološke terapije
Cilj defektološke terapije je uvek samo jedan – dostizanje najvišeg mogućeg detetovog potencijala kroz stimulaciju svake pojedinačne sposobnosti u svim aspektima razvoja.
